Na czym polega różnica między naprawą a regeneracją sprężarki?
- Szczegóły
Z biegiem czasu sprężarki zaczynają tracić swoją niezawodność, a w wielu przypadkach doznają ciężkiej awarii. Czasami wymagają naprawy, a czasami regeneracji - należy jednak pamiętać o tym, że te pojęcia nie są tożsame. W tym wpisie poznasz istotne różnice między nimi.
Różnica między regeneracją i naprawą
W obu sytuacjach chodzi o to, by sprężarka wróciła do swojego prawidłowego działania. Naprawa sprężarki polega na wykryciu źródła awarii oraz wymianie zepsutego elementu.
Regeneracja jest bardziej skomplikowana niż naprawa, ma na celu przywrócenie danego elementu do stanu fabrycznego, a tym samym dojście do jego pełnej użyteczności. Odpowiednio regenerowane sprężarki odzyskują płynne i bezawaryjnie działanie.
Zasadniczym krokiem w tym momencie jest rozebranie sprężarki na części, wyczyszczenie ich, a następnie dokładne sprawdzenie ich stanu. Jeśli na tym etapie wykryto odstępstwa od normy, wówczas części są zamieniane na nowe lub serwisowane.
Na co zwrócić szczególną uwagę?
Podczas obróbki mechanicznej w czasie regeneracji możemy wyróżnić procesy: wytaczania, toczenia, szlifowania, frezowania, a także wygładzania. Regeneracja wymaga posiadania wysokich umiejętności i wiedzy technicznej oraz wykorzystania nowoczesnego sprzętu. Podczas jej przebiegu ważny jest odpowiedni montaż niewielkich elementów sprężarki, ale również ich dokładny pomiar. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy maszyny takie jak: uszczelki, aluminiowe profile, tłoczyska oraz łożyska.
Po wykonaniu tych czynności sprężarka powietrza wraca do swoich właściwości fabrycznych i nie różni się jakością pracy od nowych urządzeń. Kluczową kwestią jest to, żeby podczas regeneracji wszystkich rodzajów sprężarek wykorzystywane były tylko i wyłącznie oryginalne części. Urządzenie jest objęte serwisem gwarancyjnym i pogwarancyjnym.